Nežádoucí krytí – 3. díl

Co dělat při načapání nezvaného ctitele in flagranti?

Nežádoucí krytí – 3. díl miniseriálu o nejčastějších problémech pohlavního ústrojí fen, psů a koček

Máte fenu. Jmenuje se třeba Elsa. Jste na ni pyšní, protože je to fena s průkazem původu. Je zdravá, uchovněná, s výbornou povahou. Není divu, že od ní chcete štěňata. Třeba si jedno necháte a ostatní prodáte hodným lidem. Konec konců i tato fenka nebyla díky dobrému původu zadarmo a péče o budoucí štěňata, základní očkování, odčervení vyjde na nemalé peníze. Tak co je na tom, že uvažujete o případném zisku za štěňata?

Jenomže Elsa se zrovna hárá a ještě k tomu se k ní zpod plotu podhrabal sousedovic Punťa.

Punťa je směsicí několika ras najednou, ale to mu nijak nebrání prokázat samčí podstatu psa.

sousedovic Punťa

 • Přistihli jste ho in flagranti. A co teď?

 

Jestliže jste chovatelem, kterého popisuji výše, předpokládám, že potomky z tohoto spojení si nejspíš nepřejete.

Vím, že existují různé „metody“, jak si počínat s nežádoucím nakrytím. Já však zastávám svůj názor a ten považuji za jediný správný a proto Vám ani jiné způsoby popisovat nebudu.

 • Nejlepším způsobem co dělat v této situaci, je zachovat klid. A to doslova!

Nedělejte ve chvíli, kdy načapáte fenu se psem ve spojení, opravdu nic.

 • Ani za nic se nesnažte tento pár od sebe rozehnat.

Výtoku semene psa už stejně nezabráníte a pro psa je navíc nemožné se dostat od feny, pokud už jsou svázaní. Ztopořený pohlavní úd psa se skutečně zaklesne v pochvě feny a odtržení je pro oba velmi bolestivé a traumatické. Slovo svázání zde nabývá plného významu.

 • Pohlavní spojení tedy necháme doběhnout.

A jak dál?

 • To, že jste ty dva načapali přímo při činu, berte spíš jako výhodu.

Cože? Jako výhodu? Co ten člověk blázní?

Ne, nezblázním. V určitém smyslu totiž právě ono fyzické načapání má své klady.

 1. Za prvé víte, kdo je potenciálním otcem štěňat. To může přispět k rozhodování, jestli zvolit potrat nebo jestli zvážit potomky od tohoto spojení. Léky vedoucí k potratu totiž jsou přece jenom hormonální látky a nezřídka nadělají v děloze víc škody než užitku a jejich nasazení nezaručuje  100% účinnost.
 2. Další výhodou je to, že znáte datum a vy můžete začít počítat. Budete počítat dny. Dny od spojení. Je to důležité!

25. den po spojení je totiž den, kdy se dá nejdříve určit ultrazvukem, jestli je fena gravidní (těhotná) nebo ne!!!

Embryonální váčky ve stáří plodu cca 30 dní mají velikost 1 – 2 cm, a takové váčky se po potratu  ještě snadno vstřebají.

Přibližně od 40. dne stáří plodu, kdy se začíná osifikovat kostra. Kosti se zpevňují kostní tkání a ke vstřebání plodu dojít nemůže. Fena je nucena (v tom lepším případě) vypudit mrtvé plody ven. Někdy ale také mohou také tyto plody odumřít a zůstat  v děloze, kde podlehnou rozkladu, a hrozí vznik pyometry.

Z toho důvodu vyvolání potratu do doby max. 40 dnů stáří plodu vede k odumření plodu a k jejich resorpci bez vypuzení plodů s dělohy.

Proto je výhoda, že znáte okamžik, od kdy počítat graviditu. Víte, že v okamžiku spáření máte asi měsíc na to, abyste u feny nechali potvrdit případnou graviditu a eventuálně podstoupili umělý potrat.

K počítání doby pro potvrzení nebo vyloučení gravidity feny však musíte znát ještě jednu zvláštnost psů a fen.

Spermie psa jsou totiž schopné přežívat v pochvě feny až 6 dní a pak následně způsobit oplodnění sestupujícího vajíčka z vaječníku feny.

Každý veterinář má jiný systém, ale já postupuji takto:

Pokud zjistím při ultrazvukovém vyšetření 25. den po spojení, že fena není gravidní, automaticky standardně takovou pacientku znovu vyšetřuji za týden, aby se vyloučila právě tato zvláštnost.

Musím přiznat, že tento postup se mi už několikrát vyplatil, kdy původně negativní gravidita 25. den po spojení byla po dalším týdnu nakonec pozitivní.

Stejně tak standardním vyšetřením je vyšetření dělohy po aplikaci látek vyvolávající přerušení gravidity. Je to z toho důvodu, že i po aplikaci těchto léků, které jsou indikované na přerušení gravidity, se několikrát stalo, že fena navzdory lékům na potrat svá štěňata donosila a porodila je života schopná. A přitom užití těchto léků bylo naprosto v souladu s informacemi na příbalovém letáku.

Uvedu Vám následně pár obrázků pro představu, jak plodový váček vypadá na ultrazvuku.

 • stáří plodu 28 dní

USG snímek plodu 28 dní stáří

 • stáří plodu 30 dní

V tomto případě už byla potvrzena srdeční činnost a aktivní pohyb plodů, plodové váčky jsou utvářeny normálně.

 • stáří plodu 49 dní

snímek USG, plod 49 dní včetně popisné ilustrace

A teď případ nežádoucího krytí s  negativní graviditou 25. den po svázání:

 • kříž.Jack-Russel, fena,4 roky;

Vyšetření gravidity po nežádoucím spojení se psem po 25 dnech → nález negativní !,

ale po týdnu  

následovalo rutinní kontrolní vyšetření  gravidity a ačkoli  25. den nebyl plod ještě zřejmý, teprve 32. den po svázání byl nalezen jeden plodový váček ve stáří 25. – 30. dnů po nakrytí, srdeční akce ještě  nebyla znatelná.

plodový váček velikosti1 1,16 cm (odhadované stáří plodu 25 - 30. dní

I když šlo o nežádoucí spojení a v děloze byl nalezen jen jeden plod, který je negativním faktorem pro bezproblémový průběh porodu, majitelé se rozhodli graviditu  uměle nepřerušovat.

Po dalších 14 dnech bylo provedeno  opětovné sonografické vyšetření z důvodu podezření dysfunkce levé ledviny a přitom byla zkontrolována i děloha s plodem.

Výsledek: V pravém děl. rohu byl zjevný 1 x živý plod tentokrát už s dobře znatelnou srdeční akcí. Vyšetření uzavřeno s výsledkem – plod ve stáří do 40. dnů, předpokládaný porod za 3 týdny.

Takže i v tomto případě bylo vyšetření v době 25 dní po svázání negativní. I zde jsem chovatelům sdělil, že negativita ještě v této době není ještě důvodem k radosti a že musejí zkrátka přijít ještě znovu za týden po 1. vyšetření 25 dní po svázání.

Majitelé se rozhodli nalezenou graviditu  nepřerušovat, i když šlo o nežádoucí spojení.

Nález jen jednoho plodu v děloze je pro nadcházející porod  vždy určitým  rizikem. Protože jeden plod v děloze jednak má potenciál vyrůst do velkých rozměrů a znesnadnit tím pak průchod pánví. A jednak také tento jediný plod může nedostatečně stimulovat dělohu ke kontrakcím.

Když je v děloze větší počet plodů, jsou oba dva děložní rohy obsazeny rovnoměrně a stimulace dělohy k porodu je rovnoměrně oboustranná. Při jednom plodu je vždy stimulace dělohy jednostranná a tedy i menší než při oboustranném obsazení plody.

Na všechna tato rizika jsem majitele samozřejmě upozornil. Na druhou stranu jsme ale i poukázali na negativní vliv umělého přerušení gravidity na reprodukční orgány feny.

Aplikace látek na přerušení gravidity totiž v sobě nese i pozdější vyšší riziko vzniku pyometry a cystické glandulární hyperplazie.

O těchto onemocnění dělohy budu povídat v dalším blogu v příštím týdnu s názvem „blog IV. Pyometra a související onemocnění“.

 Proto je opravdu na zvážení, jestli fenu nechat potratit nebo nechat donosit štěňata.

 • Jiný příklad fenky, která byla nechtěně připuštěná, byl případ 4 leté kříženky. U této fenky byla plánovaná majitelkou ovariohysterektomie (OVH) a v podstatě se čekalo na vhodnou dobu po hárání, kdy by bylo možné bez rizika kastraci provést.

Majitelka čekala až fena dohárá.

Toho využil zatoulaný pes a fenu stihl nakrýt.

V děloze byl ultrazvukem potvrzen také jen jeden plod, odpovídající stáří 26 dní.

Sono: plod ve stáří 26. dnů

Na obrázku z ultrazvuku je vidět plodový váček o velikosti 0,96 cm.

V tomto případě se ale majitelka rozhodla pro umělé přerušení, protože o štěně by se nemohl nikdo postarat a stejně u feny byl zvažován zákrok OVH.

V tomto případě tedy bylo umělé přerušení gravidity opodstatněné.

 • Bylo tedy provedeno umělé přerušení gravidity.

Při kontrolním vyšetření týden po potratu  bylo potvrzeno vstřebání plodového váčku, takže potrat byl úspěšně dokončen. Dále potom zesílená děloha v místě předchozího uhnízdění plodu, což je fyziologické.

sono dělohy po potratu

Obrázek ultrazvuku – zesílená děloha v místě předchozího uhnízdění předchozího plodu. To je normální.

Jenomže, kromě toho byla zřejmá i mírná náplň dělohy 0,6 cmcelkový průměr dělohy

2 cm (zatím co zdravá děloha v anestruprůměr přibližně 1 cm a je vždy bez jakékoli náplně).

sono dělohy po potratu

V tomto případě mírná náplň dělohy tekutinou je vzhledem k čerstvě dokončenému potratu pochopitelným nálezem.

Ale kdyby byla taková náplň zjištěna u zdravé neléčené feny, šlo by o zcela patologický proces na děloze a stav takové dělohy by zasluhoval léčení a opakované kontroly.

I proto zde tento případ uvádím, aby si chovatelé uvědomili tenkou hranici mezi zdravou a patologickou dělohou při podstoupení umělého potratu.

A to je z dnešního dílu vše.

Pokud se Vám článek líbil a něco Vám i přinesl, sdílejte dole na facebooku přes modrou ikonku – Sdílet, nebo klikněte – To se mi líbí.

Za 14 dní se podíváme na jedno nejčastějšíonemocnění fen. Čeká na Vás povídání o pyometře.

Pokud byste měli jakékoli otázky, využijte odkazu zde <<.

MVDr. Jan Hnulík

Jan Hnulík
Jsem veterinární lékař a řadu let se věnuji ultrazvukovému vyšetření psů a koček. Současně mou vášní je mikroskopické hodnocení buněk odebraných z povrchových nádorů aspirační biopsií, tedy pouhým vpichem. Bohužel, jak v populaci lidí, tak v populaci psů i koček, rapidně roste četnost nádorových onemocnění. Proto pomáhám lidem získat základní přehled o těchto nemocech, aby bylo možné nádorová onemocnění diagnostikovat v nejčasnějších stádiích a tak umožnit svým čtyřnohým přátelům co nejefektivnější léčbu a potažmo i chovatelům co nejekonomičtější cestu, jak se s těmito nemocemi vypořádat. Kdo jiný má totiž hlavní zásluhu na tom odhalit nebezpečný tumor včas, než sami všímaví chovatelé? Více o mě si přečtěte zde >>
Komentáře
 • 3 VĚCI, KTERÉ BYSTE MĚLI ZNÁT, ABYSTE VČAS ROZPOZNALI NÁDOR V OKOLÍ KONEČNÍKU
 • KLIKNĚTE NA TENTO ODKAZ A DOZVÍTE O E-BOOKU VÍC

 • 10 + 2 KLINICKÉ PŘÍZNAKY, KTERÉ MOHOU UKÁZAT NA NÁDOROVÉ ONEMOCNĚNÍ DUTINY ÚSTNÍ A NOSU
 • JAK MOC JSOU NEBEZPEČNÉ PODIVNÉ ÚTVARY V TLAMĚ
  • Objevili jste v tlamě Vašeho zvířete, ať jde o psa nebo kočku, divné útvary?

   

  • Nevíte co to je? 

   

  • Máte z nádoru strach?

   

  • Prevence v podobě včasného záchytu je daleko účinnější a levnější, než terapie zanedbaného tumoru

   

   

   

   

 • Jestli Vás onkologická témata u zvířat zajímají, sledujte je i na facebooku