Soft tissue sarkom (STS)

1) pacient: pes, fena , 11 let; Flat Coated Retr.; „Connie“
anamnesticky:
levá pán. konč, laterálně;vel.  3 x 3 cm, doba růstu cca ½ roku

 

 

 

2) pacient: pes, fena , 10 let; Bernský sal.pes; „Bára“

anamnesticky:

pravá hrudní. konč, laterálně; útvar měkké konz.; vel.  cca 7 x 6 cm, doba růstu neznámá, zpozorováno před cca 4 týdny

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Postinjekční sarkom

pacient: kočka, samice (kastrovaná), 16 let
anamnesticky:
před 2 měsíci se objevil na hřbetu zhruba mezi lopatkami útvar postupně rostoucí do dnešní velikosti cca 2 x 1 cm, palpačně měkčí kosist., osrstěn, kůže bez barevných změn, pacient nebyl nikdy očkován, léky ( např.ATB) v minulosti injekčně aplikovány
 

STS je maligní tumor sarkom vřetenovitých buněk (STS -soft tissue sarcoma). Sarkomy vřetenovitých buněk se vyznačují lokální agresivitou – rozšiřují se v oblasti výskytu, přičemž metastázy bývají jen zřídka. Recidivy po operaci jsou však časté.

Pro definitivní diagnózu se doporučuje histopatologické vyšetření, nicméně i cytologicky je u těchto případů diagnóza jasná.

 


Jedná se proces, vycházející z podkoží.

Postinjekční kočičí fibrosarkomy jsou invazivní, mají velký metastatický potenciál a vysokou návratnost. Přítomnost metastáz závisí na gradingu tumoru.Nejčastějším místem výskytu je dorsální část hrudníku a oblast lopatky.

Terapie:

Je doporučena kompletní radikální excize, ta je obvykle kurativní.  Pro určení gradinku je nutné histologické vyšetření.  Určení Grade je v podstatě určení stupně malignity.Většina těchto tumorů je grade 3, čili nejtěží stupeň. Na chemoterapii ani radiaci tumor nereaguje