Benigní hyperplazie prostaty (BHP)

Benigní hyperplazie prostaty (BHP) – 7. poslední díl seriálu o nejčastějších problémech pohlavního ústrojí fen, psů a koček.

Benigní hyperplazie prostaty je nejčastějším onemocněním prostaty u starších psů.

O co jde?

Jde o zvětšení prostaty, které ale není způsobeno nádorem. Zvětšení  je v důsledku hyperplazie a hypertrofie buněk prostaty. Znamená to tedy zmnoženízvětšení buněk prostaty.

Proč se najednou buňky zvětší a jejich počet naroste?

Prostata, jako i jiné žlázy, je řízena hormony. Ve tkáni prostaty je celá řada receptorů citlivých na přítomnost hormonálních látek, konkrétně testosteronu. V průběhu stárnutí se i účinkem hormonálních látek zvyšuje i samotný počet testosteronových receptorů.

Kromě toho se v průběhu stárnutí mění i určité složení enzymů v prostatě. Tyto enzymy pak přetvářejí testosteron na jeho aktivnější formu testosteronu, který také aktivněji ovlivňuje tkáň prostaty.

Následkem těchto změn prostata roste a zvětšuje se. Ke zvětšení prostaty dojde přibližně u 50 % psů ve věku do 4-5 let.

Prostata je žláza. Její parenchym tvoří nespočet žlázových vývodů a trubic.

Buňky těchto drobných trubicovitých útvarů po svém zvětšenízmnožení v podstatě ucpou vývody a v ucpaných žlázkách se vytvoří dutinky.

Prostata se tedy zvětší a navíc je protkána dutinkami. Obsah těchto dutinek se může i zanítit, když dojde k průniku infekce (z močového měchýře, z močové roury, při celkových sepsích).

Problémy se zvětšenou prostatou trápí i mnoho mužů ve vyšším věku. U nich způsobuje obstrukci močové roury.

Hlavním příznakem u mužů jsou problémy s močením (časté močení, neúplné vymočení a příznaky ztíženého močení). Na rozdíl od lidí (od mužů) však psi těmito příznaky trpí spíše okrajově a hlavním příznakem bývá porucha vyprazdňování (porucha defekace).

Vysvětlení je jednoduché a vyplývá z anatomického uspořádání orgánů v pánvi. Prostata leží pod vývodem tlustého střeva do konečníku.

Jak BHP poznáme?

Diagnostika BHP není složitá. Jak už jsem říkal, je to problém hlavně starších psů. Klinickými příznaky jsou: problémy s vyprazdňováním, trus psa ztrácí charakteristickou formu a mění se v tenký útvar. Často se přidružují problémy s močením (pes močí často a v menších porcích) protože současně už probíhá infekce močových cest.

Vyšetřením přes konečník pohmatem lze rozeznat zvětšenou prostatu.

Rozhodujícím vyšetřením je ultrazvuk dolních močových cest včetně vyšetření moči. Ultrazvukem tedy toto onemocnění potvrdíme a současně vyloučíme i jiná onemocnění, která se projevují podobně (zánět močového měchýře, močové kameny, paraprostatické a intraprostatické cysty, tumory atd.).

Jak z toho ven?

Jednoznačně musíme omezit vliv testosteronu. Znamená to tedy kastraci psa. Preferována je chirurgická kastrace, ale v poslední době je možná i terapie hormonální. Tato terapie je však reverzibilní a účinkuje jen po čas podávání léku. Po vysazení se problémy opět vrátí.

Na obrázku z ultrazvuku vidíme typický obraz prstaty s BHP. Zřetelné jsou četné cysty.

A to je z hlediska nejčastějších problémů pohlavního aparátu psů a koček všechno.

Touto částí uzavírám miniseriál o nejčastějších problémech pohlavního ústrojí. Vím určitě, že spousta problémů zbývá. Netvrdím také ale, že tímto seriálem končím.

Chystám se věnovat problémům s močovými cestami jak u psů, tak u koček. Je to široká oblast potíží, které ale na druhou stranu lze příznivě ovlivnit terapií a hlavně odpovědným přístupem chovatelů. A proto cítím povinnost s těmito problémy seznámit co nejširší okruh majitelů zvířat.

Především ale chci reagovat na Vaše podněty.

Proto pokud byste měli jakékoli dotazy, nápady, podněty, neváhejte a pište zde <<.

Moc Vám všem děkuji za pozornost.

Pokud se Vám článek líbil a něco Vám i přinesl, sdílejte dole na facebooku přes modrou ikonku – Sdílet, nebo klikněte – To se mi líbí.

Přeji hezké čtení a mějte se prima.

MVDr. Jan Hnulík

Tagy:
Jan Hnulík
Jsem veterinární lékař a řadu let se věnuji ultrazvukovému vyšetření psů a koček. Současně mou vášní je mikroskopické hodnocení buněk odebraných z povrchových nádorů aspirační biopsií, tedy pouhým vpichem. Bohužel, jak v populaci lidí, tak v populaci psů i koček, rapidně roste četnost nádorových onemocnění. Proto pomáhám lidem získat základní přehled o těchto nemocech, aby bylo možné nádorová onemocnění diagnostikovat v nejčasnějších stádiích a tak umožnit svým čtyřnohým přátelům co nejefektivnější léčbu a potažmo i chovatelům co nejekonomičtější cestu, jak se s těmito nemocemi vypořádat. Kdo jiný má totiž hlavní zásluhu na tom odhalit nebezpečný tumor včas, než sami všímaví chovatelé? Více o mě si přečtěte zde >>
Komentáře
  • 3 VĚCI, KTERÉ BYSTE MĚLI ZNÁT, ABYSTE VČAS ROZPOZNALI NÁDOR V OKOLÍ KONEČNÍKU
  • KLIKNĚTE NA TENTO ODKAZ A DOZVÍTE O E-BOOKU VÍC

  • 10 + 2 KLINICKÉ PŘÍZNAKY, KTERÉ MOHOU UKÁZAT NA NÁDOROVÉ ONEMOCNĚNÍ DUTINY ÚSTNÍ A NOSU
  • JAK MOC JSOU NEBEZPEČNÉ PODIVNÉ ÚTVARY V TLAMĚ
    • Objevili jste v tlamě Vašeho zvířete, ať jde o psa nebo kočku, divné útvary?

     

    • Nevíte co to je? 

     

    • Máte z nádoru strach?

     

    • Prevence v podobě včasného záchytu je daleko účinnější a levnější, než terapie zanedbaného tumoru

     

     

     

     

  • Jestli Vás onkologická témata u zvířat zajímají, sledujte je i na facebooku