Proč se stále setkávám s tím, že lidé chovající fenky nebo kočky chtějí řešit nežádoucí nakrytí pomocí „léků potlačujících říji“? Proč takové věci lidi vůbec napadají?
Asi kroutíte hlavou a říkáte si, proč by ne? Vždyť takové řešení je normální a rychlé. Proč se tomu tedy divím?
Pokud patříte k zastáncům tohoto vyřešení stavu nechtěné gravidity Vaší fenky nebo kočky, potom prosím, čtěte tento článek.
Látky, které jsou psím nebo kočičím dámám aplikovány za účelem zamezení říje jsou látky hormonální. Ty sice potlačí přechodně schopnost vzniku a vývoje plodu, ale současně vyvolá v děloze takové změny, které většinou vyústí v zánět dělohy a to konkrétně v hnisavý zánět dělohy tzv. pyometru.
Pyometra je stav těžkého hnisavého zánětu v děloze. Laicky řečeno – Děloha se prostě naplní hnisem až k prasknutí.
Je to akutní stav, který je třeba řešit co nejrychleji operací. Podrobnější informace o tomto onemocnění si přečtěte zde.
Pro ilustraci, takto vypadá anatomické uspořádání pohlavního aparátu feny nebo kočky.
Vidíme zde vaječníky produkující vajíčka, vajíčka směřují do vejcovodů a těmi se dostávají do dělohy, kde se uhnízdí (pokud jsou oplozeny spermiemi).
Další obrázky ukazují obrovskou náplň dělohy a její znázornění pod ultrazvukem.
Tady vidíme zvětšenou dělohu při operaci.
O vzniku tak závažného hnisavého zánětu dělohy – pyometře je potřeba opravdu vědět, protože jen ten, kdo ví, co to znamená, nebude nikdy vyhledávat tyto „léky“, které potlačují říji nebo nechtěnou graviditu.
Přerušení nechtěné gravidity – laicky řečeno – potrat, je dalším zdrojem budoucích nepředstavitelných problémů, které mohou takto ošetřenou fenu nebo kočku potkat. Znova si musíme uvědomit, že tyto preparáty pracují na bázi hormonální a účinek je způsoben potlačením hormonálních hladin těch hormonů, které udržují graviditu. Výsledkem jejich působení jsou změny děložní sliznice a vnitřního prostředí dělohy, které snadno může vyústit v zánět dělohy.
Tyto hormonální látky však nemají jen nepříznivý vliv na dělohu, ale mohou být příčinou vzniku nádorů mléčné žlázy a pohlavních orgánů.
Hormony produkované vaječníky (estrogen, progesteron) významně stimulují růst a vývoj mléčné žlázy.
Jen pro ujasnění – estrogen ovlivňuje vnější pohlavní orgány, psychiku (projevy říje) ale také samotný růst folikulů a dozrávání vajíčka.
Progesteron na rozdíl od estrogenu chrání potenciálně novou graviditu po té, co byla fena připuštěna.
I když podle určitých studií progesterony užívané jako prevence zabránění říje vykazují vyšší výskyt jen benigních tumorů, tak ale při kombinaci estrogenů s progesteronem se zvyšuje riziko maligních tumorů.
Jakýkoliv útvar na mléčné žláze je nutné řešit!!!
Právě nyní vychází nová „brožurka“, nový e-book s názvem 4 životně důležité důvody proč řešit jakýkoli útvar na mléčné žláze. Zde uvádím přehledně hlavní argumenty, proč je nutné nezanedbat jakýkoli útvar na mléčné žláze.
Poznejte:
Stáhnout si e-book můžete zde >>.
Přeji Vám a Vašim čtyřnohým přátelům hodně zdraví.
Pokud se Vám článek líbil a něco Vám i přinesl, sdílejte prosím, nebo klikněte – To se mi líbí.
Díky
MVDr. Jan Hnulík